Konferencja w Senacie „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”

Dnia 21 stycznia 2022 r. w Senacie odbyła się konferencja „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”. Konferencję otworzył Pan Marszałek Senatu  RP prof. Tomasz Grodzki.

Pan Jerzy Plewa ekspert Team Europe zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że niektóre zagadnienia Zielonego Ładu stanowią zagrożenie dla dużych gospodarstw. Jego zdaniem to towarowe gospodarstwa zapewniają naszą konkurencyjność i bezpieczeństwo żywnościowe, a eliminowane są dla nich dopłaty. Podobnie wypowiedział się dr Czesław Siekierski. Uważa, że nie należy różnicować dużych i małych gospodarstw. Małe gospodarstwa mają charakter socjalny i brak tam dobrego sprzętu. Wsparcie z UE dla dużych gospodarstw jest coraz mniejsze.

Komisarz Janusz Wojciechowski powiedział „rolnictwo, żeby być wydajne nie musi być wielkotowarowe”. Pan Wojciech Mojzesowicz w dyskusji powiedział stanowczo, że wypowiedź komisarza o tym, że duże gospodarstwa tylko czekają żeby wykupić małe, jest skandaliczna. Także Prezes Związku Młodzieży Wiejskiej podkreślił ważną rolę dużych gospodarstw. Pan Jarosław Kalinowski podkreślał konieczność wypracowania definicji „aktywnego rolnika”.

Pozytywnie w swoim wystąpieniu o firmie Goodvalley wyrażał się Pan Jerzy Wierzbicki. Opowiadał o uzyskaniu zerowego śladu węglowego, dobrej współpracy z siecią Lidl, opowiadał o zachęcaniu przedstawicieli firmy do spożywania mniejszej ilości mięsa, lecz lepszej jakości. Uważa, że trzeba promować takie inicjatywy, a przede wszystkim nie wykluczać z promocji mięsa czerwonego i wina. Pod koniec Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa Jerzy Chróścikowski podkreślał, ze konieczne jest uregulowanie spraw dzierżawy i ważne jest aby powstała nowa ustawa o dzierżawie rolniczej.

 

Informacja ze strony Senatu RP znajduje się pod linkiem https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,14487,debata-zielony-lad-szanse-i-zagrozenia-dla-polskiego-rolnictwa.html

 

 

Komentarze zablokowane