Spotkanie on-line przedstawicieli organizacji rolniczych sektora hodowli zwierząt

8 września 2021 r. odbyło się kolejne e-spotkanie przedstawicieli związków branżowych skupiających producentów trzody chlewnej, bydła, drobiu i producentów mleka.

W pierwszej części spotkania przedstawiciele organizacji omówili sprawy bieżące w swoich branżach. Prezes Mariusz Olejnik podsumował żniwa- uważa że plony są dobre, a ceny w skupach wysokie; niestety ceny nawozów bardzo wzrosły. W OT KOWR prace po okresie pandemii rozpoczęły Rady Społeczne. Nie udało się spotkać Federacji z Panem Ministrem Rolnictwa. Wydany został poradnik dla dzierżawców o przygotowaniu profesjonalnego wniosku o przedłużenie umowy dzierżawy.

Pan Prezes Aleksander Dargiewicz z KZPPTCH Polpig przekazał, że największym problemem jest aktualnie brak odbioru trzody z czerwonych stref ASF. Ceny w skupach są niskie w stosunku do kosztów, głównie ze względu na koszt paszy. Nie widać szansy na zatrzymanie ASF.

Pani Dyrektor PZHiPTCH Polsus Anna Hammermeister potwierdziła, że ASF jest największym problemem w tej chwili. Hodowcy rezygnują z hodowli lub ją ograniczają. Pani Marta Kędel Zastępca Dyrektora Generalnego z Krajowej Rady Drobiarstwa przekazała, że czekają na ogłoszenie końca grypy ptaków i otwarcie rynków krajów trzecich. Prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki zdał relację ze spotkania organizacji zaproszonych na spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Premierem Mateuszem Morawieckim. Aktualnie jest zadowolony z cen na rynku wołowiny, które wzrosły o ok. 20% do roku poprzedniego.

W drugiej części spotkania każdy z uczestników ogólnie omówił uwagi swojej organizacji do drugiego projektu Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023- 2027. Organizacje zgodnie uznają, że wsparcie planowane jest tylko dla małych lub socjalnych gospodarstw, nie ma przełożenia wsparcia do ilości sztuk bydła czy trzody w stosunku do wielkości gospodarstwa, wspierane będą niszowe sektory a nie te które potrzebują wsparcia, stawki wsparcia w ekoschematach powinny być ustalone w odniesieniu do rzeczywistości i powinno się wspierać dobrostan.

Uzgodniono, że w dniu 13 września odbędzie się kolejne spotkanie on-line w celu zebrania uwag wszystkich organizacji do drugiego projektu PS dla WPR i próby wypracowania wspólnego stanowiska.

Komentarze zablokowane