6 maja odbyło się posiedzenie on-line Zarządu Polskiej Federacji Rolnej. Omówiono kluczowe tematy ujęte w Uchwale Programowej Zjazdu, które powinny być podjęte przez Zarząd jako priorytetowe na okres najbliższych 6 miesięcy i ustalono, że kolejnym posiedzeniu Zarządu na początku czerwca zostanie potwierdzony szczegółowy plan działań. Zarząd Federacji wyraził jednoznacznie pozytywną opinię na temat Zarządzenia nr 18/2024/Z Dyrektora Generalnego KOWR z dn. 24.04.2024 r. Pozwala ono pozyskać czas na przygotowanie przemyślanej restrukturyzacji gospodarstw, którym umowy dzierżawy wygasają właśnie teraz lub wygasną w najbliższym czasie i tym samym – zapobiec likwidacji produkcji i miejsc pracy. Dyskusja skupiła się głównie na omówieniu projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu ofert pisemnych na OPR-y. Ustalono, że Federacja zgłosi propozycje zmian głównie w odniesieniu do kryterium dotyczącego punktacji za wysokość rocznego czynszu dzierżawnego.

15 maja w IRWIR PAN odbyła się prezentacja raportu Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, Polska Wieś 2024 Raport o stanie wsi. Na konferencji Federację reprezentował Prezes Grzegorz Brodziak.

16 maja miała miejsce konferencja O-polski rynek rzepaku i zbóż w Prószkowie k/Opola z udziałem Prezesa Mariusza Olejnika. Obecnych było 165 osób, moderatorem debaty był Redaktor Naczelny Przedsiębiorcy Rolnego Krzysztof Zacharuk.

20 maja odbyło się spotkanie online Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych. Uczestniczył w nim Prezes Mariusz Olejnik. Dyrektor Adam Stępień omówił temat logistyki i implementacji dyrektywy RED 2 w obszarze transportu oraz prac legislacyjnych Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wspomniał o ustaleniu limitów dla biopaliw konwencjonalnych (6,1%). Zapowiedział, że „będzie określona ścieżka dla biopaliw zaawansowanych” oraz zauważył potrzebę udziału w NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy) paliw odnawialnych.

21 maja na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa odbyło się pierwsze czytanie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Posłowie nie wnieśli merytorycznych poprawek do projektowanej ustawy, jedyną zmianą jest usunięcie błędu technicznego zauważonego przez biuro legislacyjne. Uczestniczyła Beata Trzcińska.

22 maja w Kobylnikach miało miejsce posiedzenie Zarządu Związku Pracodawców- Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w Bydgoszczy z udziałem Prezesa Grzegorza Brodziaka, który przedstawił plan działania Polskiej Federacji Rolnej w najbliższym czasie.

23- 24 maja Prezes Grzegorz Brodziak i Pani Agnieszka Rolewska uczestniczyli w posiedzeniu GEOPA- COPA w Rzymie. Seminarium Geopy, w którym wzięło udział ponad 60 uczestników, obejmowało debatę pomiędzy partnerami społecznymi a instytucjami publicznymi na temat zapotrzebowania na umiejętności i dialogu społecznego w sektorze. Uczestnicy mieli między innymi okazję dowiedzieć się więcej na temat włoskich instytucji partnerów społecznych, takich jak ForAgri, EBAN i FISA, a także zaprezentować europejski i włoski pakt na rzecz umiejętności oraz poglądy partnerów społecznych, młodych rolników i decydentów.• Po seminarium odbyła się wizyta terenowa w TheCircle, firmie zajmującej się rolnictwem wertykalnym, prowadzonej przez czterech młodych przedsiębiorców, która stanowi doskonały przykład wymiany pokoleń, wykorzystania innowacyjnych umiejętności, technologii i zrównoważonego rozwoju.

 

27 maja odbyło się spotkanie z Panią Dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi, w którym uczestniczyli Prezes Grzegorz Brodziak i Łukasz Gapa Wiceprzewodniczący Rady. Tematem przewodnim był projekt ustawy o dzierżawie rolniczej.

27 maja odbyła się konferencja pt. "Polska wieś i polskie rolnictwo - 20 lat w Unii Europejskiej". Jednym z głównych punktów konferencji była prezentacja monografii, która gromadzi wiedzę i analizy wybitnych ekspertów w tematyce rozwoju wsi i rolnictwa. Uczestniczył Prezes Grzegorz Brodziak, który mówił m.in. o potrzebie zmian strukturalnych w Polsce.