Spotkanie odbyło się 15 lutego w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz służb i inspekcji kontrolujących transporty produktów rolno-spożywczych na granicy. Uczestnicy rozmów otrzymali informacje o bieżących działaniach podejmowanych przez resort. Minister Czesław Siekierski poinformował, że zgłoszone przez rolników podczas dzisiejszego spotkania uwagi przedstawi 26 lutego, na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa, a także na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu.
Dyrektor Departamentu Budżetu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała o środkach finansowych zabezpieczonych w budżecie na:
- dopłaty do kukurydzy – 1 mld zł;
- pomoc klęskową, w tym suszową – 1 mld zł;
- kredyty płynnościowe – akcja kredytowa na poziomie 12,5 mld zł;
- dopłaty do paliwa rolniczego – w wysokości 1,46 zł/l.
Wkrótce ogłoszony będzie nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Przyjmowanie wniosków (papierowych) będzie trwało do 29 lutego 2024 r. Do wniosku nie będą dołączane faktury sprzedaży kukurydzy.
Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała, że w zakresie wymagań związanych m.in. z Zielonym Ładem prowadzone są działania uproszczeniowe na trzech poziomach:
- na poziomie przepisów UE – zamiast ugorowania 4 proc. gruntów ornych w 2024 r. rolnicy będą mogli siać rośliny bobowate i międzyplony, ale bez stosowania środków ochrony roślin;
- na poziomie zmian Planu Strategicznego – Polska wnioskuje do KE o złagodzenie norm dotyczących zmianowania oraz o inny okres utrzymania okrywy gleby w przypadku zbóż i rzepaku (od zbiorów do 15 października), zwiększanie stawek ONW górskich, zmniejszenie obsady zwierząt w rolnictwie ekologicznym;
- na poziomie przepisów krajowych – oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych i wiele więcej uproszczeń.
Minister Czesław Siekierski poinformował, że trwające rozmowy techniczne z Ukrainą mają na celu wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów rolno-spożywczych i są na końcowym etapie. Nowe zasady powinny zostać sformułowane do końca marca.
Protestujący rolnicy zgłosili wiele postulatów, w tym dwa główne to: zupełnej rezygnacji z Zielonego Ładu oraz całkowitego zamknięcia naszej granicy z Ukrainą.
Z przebiegu dyskusji wyłoniły się trzy podstawowe problemy:
- maksymalnego ograniczenia Zielonego Ładu;
- ograniczenia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i wzmożenia kontroli na granicach;
- określenia form pomocy z budżetu państwa.
Minister Czesław Siekierski zaapelował do rolników o to, aby blokady i protesty miały jak najmniejszą uciążliwość dla społeczeństwa.
Sugestie przekazane przez obecnego na spotkaniu Prezesa Mariusza Olejnika:
- wzmocnienie inspekcji na granicy
- zwiększenie inwestycji w infrastrukturę
- zwiększenie pogłowia zwierząt co pozwoli spożytkować nadmiar zboża
- zwiększenie udziału biopaliw w paliwach
- drożność eksportu by wywieźć nadwyżkę zbóż
- powrót do Rady Dialogu Społecznego
W spotkaniu uczestniczył także Wiceprezes Zarządu Federacji Grzegorz Brodziak.
Źródło informacji: strona MRiRW https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wspolnie-o-problemach-rolnikow