Konferencja „Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład”

Ważnym elementem realizowanego 20 maja 2021 r. w Minikowie Międzynarodowego Dnia Rzepaku „Eurorzepak 2021” była konferencja pt. „Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład”.

Międzynarodowy Dzień Rzepaku EURORZEPAK 2021 jest międzynarodową debatą z udziałem przedstawicieli europejskich związków producentów roślin oleistych (EOA) oraz rolników i ekspertów zajmujących się uprawą rzepaku. W trakcie wydarzenia odbywają się prezentacje polowe odmian rzepaku czołowych polskich i zagranicznych hodowli oraz systemów ochrony i kompleksowego nawożenia tego gatunku roślin.

 

Ważnym elementem realizowanego 20 maja 2021 r. w Minikowie Międzynarodowego Dnia Rzepaku „Eurorzepak 2021” była konferencja pt. „Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład”. W ramach konferencji odbył się wykład wprowadzający do tematyki uprawy rzepaku w kontekście wyzwań stojących przed producentami rzepaku w związku z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu” oraz unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Po wykładzie wprowadzającym zagadnienia Zielonego Ładu i uprawy rzepaku były omawiane podczas debaty z udziałem europejskich przedstawicieli producentów roślin oleistych. Międzynarodowi Eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami o działaniach, jakie w ich krajach są podejmowane, aby sprostać celom środowiskowym i klimatycznym związanym z unijnym planem działań.

Jednym z gości konferencji był poseł i przewodniczący prezydenckiej rady ds. rolnictwa oraz były minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski: – Rzepak to roślina szczególna, która w historii rolnictwa europejskiego odgrywa jedną z najważniejszych ról, nie wiem, czy założenia Zielonego Ładu nie sprawią, że zaniknie – podzielił się wątpliwością.
– Trudno sobie wyobrazić zmiany w rolnictwie bez rzepaku. Na niektórych typach gleb rzepak musi pozostać – jest przekonany były minister. – Jeżeli Europa chce odejść od wykorzystana białka paszowego koncernów amerykańskich, nie można odejść od uprawy rzepaku.
Podkreśla, że soja amerykańska nie jest rozwiązaniem globalnym, to źródło białka może być niepewne, np. ze względu na anomalie.
W konferencji uczestniczył Mariusz Olejnik p.o. Prezesa Zarządu Federacji.

Komentarze zablokowane