9. edycja Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu (EKMA)

22 lutego 2024 r. Cukrownia Żnin

Blisko 400 osób uczestniczyło 22 lutego w 9. edycji Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu (EKMA), który zorganizowano w zabytkowej Cukrowni Żnin. Kolejne tysiące uczestniczyły w wydarzeniu on-line dzięki transmisji. EKMA to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie związane z towarowym rolnictwem w Polsce.

Fot. Krzysztof Zacharuk

Kongres przyciągnął nie tylko rolników, ale również naukowców, dziennikarzy, biznesmenów i polityków, którzy wspólnie omawiali najbardziej palące kwestie dotyczące polskiego i europejskiego sektora rolno-spożywczego.

W ramach pięciu paneli dyskusyjnych poruszono tematy związane z wpływem krajowej polityki i WPR oraz wojny w Ukrainie na sektor rolno-spożywczy i funkcjonowanie polskiej wsi. Rozmawiano o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi i z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego. Na przykładach konkretnych gospodarstw pokazywano możliwości, jakie daje rolnictwo regeneratywne, bazujące na biologizacji i mechanizacji, oraz integracja polskiego środowiska rolniczego w ramach istniejącej struktury agrarnej.

Ważne jest, żeby rolnicy mieli sygnał, w jakim okresie mają się dostosować i co powinni robić, żeby być premiowani za to, że spełniają wymogi środowiskowe albo jeszcze bardziej – że spełniają takie „ekstra-wymogi”. (…) Jako współorganizator dbaliśmy o to, żeby w każdej debacie był praktyk, był ekspert, albo ktoś ze świata nauki i byli przedstawiciele banków, czyli ci, którzy wspólnie mogą zrobić to, co jest potrzebne, żeby nowoczesne rolnictwo mogło się rozwijać

– wskazał Mariusz Olejnik.

Wydarzenie zorganizował Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w Bydgoszczy oraz Polska Federacja Rolna. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała redakcja miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” oraz multiportalu Agropolska.pl.

Źródło: https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/europejski-kongres-menadzerow-agrobiznesu-w-zninie-duzo-zdjec,16501.html?fbclid=IwAR05hdhx3Sz4luVbKPLImfHZYIoWo6rfZ8zWQdIAJPxqVx1h91IdgiV5t1Y oraz wypowiedź Prezesa Mariusza Olejnika dla TVP3 Bydgoszcz https://bydgoszcz.tvp.pl/1868565/rozmowa-dnia?fbclid=IwAR0WE4yl_PSlZgVJgWx5H68X_ppDfJIK8yJ9kb8LHcwewfM14MYPWpwoHYc

Komentarze zablokowane